Reklama
 • Wtorek, 22 listopada 2016 (14:00)

  Jestem jedyną spadkobierczynią mojej mamy. Mam problem z ustaleniem, gdzie zmarła miała rachunki bankowe lub lokaty. Co mogę zrobić? Danuta z Sierpca

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 22 listopada 2016 (11:00)

  Prędzej czy później każdy może zmierzyć się z problemem spadku po najbliższych. Warto wiedzieć, jak bez problemów załatwić podział majątku.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 16 listopada 2016 (11:05)

  Mam 80 lat. Zbliżam się już do kresu swego życia. Zastanawiam się, jak powinnam sporządzić testament. Wiem, że moja ostatnia wola może budzić kontrowersje w rodzinie. Dlatego zastanawiam się, czy trudniej będzie podważyć ten zostawiony u notariusza, czy spisany ręcznie. Moim problemem jest też fakt, że po udarze nie mogę się sama poruszać. Jak w takim razie załatwić sprawy notarialnie? Irena z Białegostoku

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 16 listopada 2016 (08:05)

  Dostałam dość duży spadek po ciotce, którą opiekowałam się przez kilka ostatnich lat jej życia. Chcę się nim podzielić z bliższą i dalszą rodziną. Postanowiłam podarować im część pieniędzy, które ciotka za życia zgromadziła na różnych kontach i lokatach. Niektórzy krewni boją się jednak, że będą musieli zapłacić wysoki podatek od darowizny. Czy słusznie? Zuzanna, woj. łódzkie.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Czwartek, 10 listopada 2016 (13:05)

  By go dostać, trzeba o to wystąpić.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 8 listopada 2016 (13:00)

  Choć niektórzy omijają ten temat z daleka, przychodzi taki moment, że warto się zastanowić, jak uregulować swoje majątkowe sprawy– żeby później nie było problemów. Zazwyczaj w takiej chwili przychodzi myśl – spiszę testament. I rzeczywiście to najłatwiejszy i najszybszy zapis ostatniej woli. Sporządzający testament musi spisać go własnoręcznie na papierze. Taki dokument nie może być napisany na komputerze ani na maszynie do pisania. Musi na nim widnieć data sporządzenia

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 25 października 2016 (13:05)

  Porozumienie spadkobierców zapewni szybki podział majątku. Także w kancelarii można załatwić wszystkie sprawy spadkowe. Notariusz najpierw sporządza akt poświadczenia dziedziczenia i rejestruje go w sądzie. Następnie można już dzielić spadek.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 25 października 2016 (13:05)

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 28 września 2016 (15:05)

  Stawki opłat za sporządzenie testamentu określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Ich wysokość zależy od treści dokumentu i waha się od 50 zł (przy zwykłym zapisie) do 200 zł (przy zapisie windykacyjnym). Do stawek trzeba doliczyć 23 proc. VAT. Oddzielnie płatne są wypisy – 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Za czynności poza kancelarią notariusz może pobrać dodatkowo 50 zł.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 28 września 2016 (08:05)

  Jeśli chcesz zadysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci, spisz ostatnią wolę. Jak to zrobić, żeby testament był nie do obalenia?

  Czytaj więcej Komentarzy:0