Reklama
  • Wtorek, 14 czerwca 2016 (15:00)

    Dziedziczenie ustawowe – czy siostra dziedziczy po bracie?

Niedawno nagle zmarł mój brat. Był żonaty, ale nie miał własnych dzieci. Wychowywał dwóch synów (dziś już dorosłych) z pierwszego małżeństwa bratowej. Jak wygląda dziedziczenie po nim? Czy mnie, jako siostrze, coś się należy? Iwona z woj. łódzkiego

W pierwszej kolejności po bracie będzie dziedziczyła jego żona (w części nie mniejszej niż jedna czwarta całości spadku) oraz dzieci, o ile były adoptowane. I na tym w zasadzie kończy się dziedziczenie ustawowe.

Oznacza to, że może Pani nic po bracie nie otrzymać. Chyba, że dzieci brata nie były przysposobione – nie wynika to z listu. W takiej sytuacji majątek przypadłby wdowie oraz rodzicom zmarłego. Udział spadkowy każdego z rodziców dziedziczących równocześnie z małżonkiem spadkodawcy wynosi jedną czwartą całości spadku.

Reklama

Jeśli rodzice lub jedno z nich już nie żyje, to udział w spadku dziedziczą ich dzieci (a więc Pani oraz inni bracia lub siostry – jeśli było więcej dzieci).

Dz. U. z 2014 r. poz. 121

Życie na gorąco

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.