Reklama
  • Wtorek, 14 czerwca 2016 (15:00)

    Dziedziczenie ustawowe – czy siostra dziedziczy po bracie?

Niedawno nagle zmarł mój brat. Był żonaty, ale nie miał własnych dzieci. Wychowywał dwóch synów (dziś już dorosłych) z pierwszego małżeństwa bratowej. Jak wygląda dziedziczenie po nim? Czy mnie, jako siostrze, coś się należy? Iwona z woj. łódzkiego

W pierwszej kolejności po bracie będzie dziedziczyła jego żona (w części nie mniejszej niż jedna czwarta całości spadku) oraz dzieci, o ile były adoptowane. I na tym w zasadzie kończy się dziedziczenie ustawowe.

Oznacza to, że może Pani nic po bracie nie otrzymać. Chyba, że dzieci brata nie były przysposobione – nie wynika to z listu. W takiej sytuacji majątek przypadłby wdowie oraz rodzicom zmarłego. Udział spadkowy każdego z rodziców dziedziczących równocześnie z małżonkiem spadkodawcy wynosi jedną czwartą całości spadku.

Reklama

Jeśli rodzice lub jedno z nich już nie żyje, to udział w spadku dziedziczą ich dzieci (a więc Pani oraz inni bracia lub siostry – jeśli było więcej dzieci).

Dz. U. z 2014 r. poz. 121

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Rodzice zostawili ci w spadku działkę lub mieszkanie obciążone hipoteką. Odpowiedzialność za jej spłatę będzie spoczywać na tobie od chwili, gdy formalnie nabędziesz spadek. Musisz się zastanowić,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.