Reklama
  • Poniedziałek, 4 lipca 2016 (13:05)

    Mieszkanie odziedziczone po wuju

Odziedziczyłam po wuju trzypokojowe mieszkanie. Wiem, że miał spore długi, boję się, że mogą przewyższać wartość lokalu. Do tego jeszcze nie obejmuje mnie ulga dla najbliższych, więc musiałabym płacić podatek. Dlatego zastanawiam się, czy przyjąć spadek. Magdalena z Garwolina

« Najpierw sprawa podatku. Nie jest wykluczone, że mogłaby Pani skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Od powierzchni mieszkania odejmuje się 110 m kw.  i płaci podatek od nadwyżki.

« Jeśli lokum wuja jest mniejsze, to nie zapłaciłaby Pani nic. Są jednak dwa warunki. Pierwszy: nie może być Pani właścicielką ani najemczynią innego mieszkania ani domu.

Reklama

Drugi: co najmniej przez pięć lat musiałaby Pani mieszkać w spadkowym lokalu (z meldunkiem!). Można go sprzedać przed tym terminem, ale uzyskane pieniądze w ciągu dwóch lat trzeba przeznaczyć na kupno innego mieszkania.

« Zgodnie z nowymi przepisami, obecnie regułą jest przyjmowanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (dotąd dotyczyło to dzieci poniżej 13 r. ż.). Oznacza to, że przyjmuje Pani spadek jedynie do wysokości długów, czyli jeżeli kwota wierzytelności przekracza wartość mieszkania, to Pani nie będzie musiała ich spłacać.

« Może Pani też odrzucić spadek. Wtedy dobrze jest zrobić to również w  imieniu swoich dzieci. Proszę zwrócić się do sądu rodzinnego o wydanie zgody na to. A następnie w imieniu pociech złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed notariuszem.

Na żywo

Zobacz również

  • 1 Zachowek przysługuje Ci, jeśli byłeś małżonkiem lub dzieckiem albo wnukiem zmarłego i nie zostałeś uwzględniony w testamencie. 2 Do wypłaty zachowku zobowiązani są ci, którzy odziedziczyli... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.