Reklama
  • Poniedziałek, 18 lipca 2016 (14:00)

    Spadek. Która grupa podatkowa?

Odziedziczyłam spadek po siostrze ciotecznej (nasze matki były rodzonymi siostrami). Urząd skarbowy twierdzi, że należę do III grupy podatkowej, a w „Życiu na Gorąco” czytałam, że w III grupie są osoby niespokrewnione. Kto ma rację? Jolanta z Warszawy

Odpowiada nasz ekspert:

Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od stopnia pokrewieństwa łączącego spadkobiercę ze spadkodawcą. Wyróżniamy trzy grupy podatkowe. Do pierwszej należą najbliżsi (małżonek, rodzeństwo, dzieci, wnuki). Drugą stanowią m.in. zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry). Zalicza się tu ponadto rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Reklama

Jako siostra cioteczna nie kwalifikuje się Pani ani do pierwszej, ani drugiej grupy. Zmarła była córką siostry Pani mamy i zstępną dla Pani mamy. Nie była zstępną dla Pani, ani Pani nie była zstępną dla niej. Kwalifikacja dokonana przez urząd skarbowy była prawidłowa, co jest też zgodne z tym, co opisywaliśmy na łamach „Życia na Gorąco”.

Pisaliśmy bowiem, że pozostałe (nie zaliczone do pierwszej i drugiej grupy osoby) należą do trzeciej grupy. Mogą to być osoby zupełnie niespokrewnione, ale i te spokrewnione w dalszym stopniu.

Dz. U. z 2016 r., poz. 205

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.