Reklama
  • Czwartek, 5 stycznia (13:05)

    W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć swój testament?

Postanowiłam spisać testament i przekazać majątek tym bliskim, z którymi jestem szczególnie związana. Jak to zrobić, aby testament nie trafił w niepowołane ręce i nie został zniszczony? Zależy mi też, aby po mojej śmierci spadkobiercy łatwo do niego dotarli. Sławomira, Kutno

Testament najlepiej umieścić w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT). Po spisaniu dokumentu, samodzielnie lub u notariusza, należy zanieść go do dowolnej kancelarii notarialnej i poprosić o zarejestrowanie. Jest to bezpłatne.

Rejestr nie zawiera informacji o treści testamentu ani danych osobowych spadkobierców. Potwierdza jedynie, że taki dokument został sporządzony i wskazuje, w której kancelarii jest przechowywany.

Reklama

Nikt nie może sprawdzić czy testament istnieje, dopóki jego autor żyje. Dopiero po śmierci spadkodawcy i okazaniu aktu zgonu spadkobiercy, wierzyciele czy sąd mogą sprawdzić treść dokumentu. I za to już będą musieli zapłacić.

Dzięki rejestrowi możemy mieć pewność, że testament nie zaginie, że łatwo będzie można go znaleźć i spełnić naszą ostatnią wolę. Pytania o testament mogą być kierowane nie tylko do polskiego rejestru NORT, ale także do rejestrów zagranicznych, uczestniczących w wymianie informacji w ramach Stowarzyszenia Europejskiej Sieci Rejestrów Testamentów (ARERT).

Zobacz również

  • Rodzice zostawili ci w spadku działkę lub mieszkanie obciążone hipoteką. Odpowiedzialność za jej spłatę będzie spoczywać na tobie od chwili, gdy formalnie nabędziesz spadek. Musisz się zastanowić,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.